Światowy Dzień Inżyniera – Dzień inżynierii Zrównoważonego Rozwoju obchodzimy w tym roku po raz drugi. Data została wybrana na 40 konferenecji ogólnej UNESCO w 2019 roku. Światowa Organizacja Federacji Inżynieryjnych zaproponowała tę datę na pamiątkę wydarzenia z 4 marca 1968 r., kiedy przedstawiciele 50 stowarzyszeń naukowych i technicznych z całego świata spotkali się w Paryżu pod patronatem UNESCO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury, aby utworzyć Światową Federację Organizacji Inżynieryjnych (WFEO – World Federation of Engineering Organizations).
Światowy Dzień Inżyniera jest okazją do promocji w społeczeństwie inżynierii, jako drogi kariery zawodowej, dającej możliwości rozwoju oraz dobre podstawy ekonomiczne. Międzynarodowy dzień ze skoordynowanymi obchodami na całym świecie pomoże zainspirować wielu młodych ludzi do wyboru zawodu inżyniera. To również okazja do docenienia roli twórców techniki i ich osiągnięć oraz możliwość dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed inżynierami z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Obchody uwypuklają znaczenie działań technicznych i ich twórców w życiu społeczeństwa i jednostki. Wspólne święto świata ludzi techniki stwarza możliwość rozmów o:
• wyzwaniach stojących przed zawodem inżyniera wobec problemów klimatycznych i pandemicznych;
• znaczeniu inżynierii w przemianach nie tylko w produkcji, ale także w życiu społeczeństwa i pojedynczego człowieka;
• wkładzie twórczości technicznej i jej twórców w rozwój kultury, nauki, technologii i gospodarki.
W Polsce tegoroczne obchody Światowego Dnia Inżyniera będą poświęcone kształceniu inżynierów przyszłości z uwzględnieniem czasu pandemii oraz pojazdom przyszłości W programie wydarzenia, zaplanowano m.in. wstąpienia: prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, Rektora Politechniki Śląskiej, przewodniczącego KRASP; Ewy Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT; prof. dr hab. inż. Jerzego Barglika, prezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce, a także prezentację dotyczącą kształcenia w czasie pandemii autorstwa prof. dr hab. inż. Teofila Jesionowskiego, Rektora Politechniki Poznańskiej, przewodniczącego KRPUT.
Obchody centralne w Polsce organizowane są przez FSNT-NOT wraz z Politechniką Śląską i odbędą się 4 marca 2021 r. w godz. 12:00-14:00 w formule online z wykorzystaniem aplikacji Zoom. Dane do logowania są następujące:
https://zoom.us/j/95877025918?pwd=KzVsaGd1NEtZTzYyYUtUdUs1UWFLdz09
Meeting ID: 958 7702 5918 Passcode: 475428
Serdecznie zapraszamy!
Ze względu na trwającą nadal pandemię centralne obchody światowe są organizowane online 4 marca br. w Paryżu. Ich organizatorem jest WFEO (World Federation of Engineering Organizations) oraz UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Więcej na stronie https://2020.worldengineeringday.net/about-wed/.
W Dzień Inżyniera przypominamy sylwetki tych najbardziej znanych:
Gabriel Narutowicz – hydrotechnik, elektryk, profesor Politechniki w Zurychu, minister robót publicznych, minister spraw zagranicznych, pierwszy prezydent RP. Był pionierem elektryfikacji Szwajcarii. Kierował budową wielu hydroelektrowni w Europie Zachodniej. Został zastrzelony przez zamachowca podczas wizyty w warszawskiej Zachęcie.
Rudolf Modrzejewski – budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących. Był synem aktorki Heleny Modrzejewskiej, z którą w wieku 15 lat emigrował do USA. Zbudował ok. 40 mostów w Ameryce Północnej. Nauczyciel konstruktorów i budowniczych mostów. Jego wychowankiem był twórca słynnego mostu Golden Gate w San Francisco – Joseph B. Strauss.
Ernest Malinowski – inżynier drogowy i kolejowy, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej. Dziełem życia inżyniera jest uznawana za cud ówczesnej techniki linia kolejowa w peruwiańskich Andach. Trasa zawiera 63 tunele o długości ponad 6 km oraz kilkadziesiąt mostów i wiaduktów o łącznej długości 2 km. Budowa kolei przecinającej Andy sprawiła, że powstała możliwa do pokonania droga lądowa łącząca wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku.
Piotr Stanisław Drzewiecki – inżynier, przemysłowiec oraz działacz społeczno-gospodarczy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Techników w Warszawie. W 1899 r. został jego prezesem. Inicjator budowy Domu Technika w Warszawie, wzniesionego staraniem społeczności technicznej i oddanego do użytku w 1905. Pierwszy prezydent Warszawy w II Rzeczypospolitej, Prezes Rady Nadzorczej Polskiego Banku Komunalnego w 1939 r.