Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zaprosiło Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych Adama Baryłkę na posiedzenie inaugurujące działalność zespołu eksperckiego, którego celem będzie opracowanie propozycji oferty offsetowej w związku z zamiarem pozyskania samolotu bojowego najnowszej generacji F-35. Jesteśmy zaszczyceni, gdyż do udziału w pracach zespołu zostali zaproszeni wybitni niezależni eksperci związani z przemysłem obronnym i lotniczym oraz jego zapleczem badawczo-rozwojowym oraz lotnictwem wojskowym, a także przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w polskim przemyśle obronnym i lotniczym.
Lobby podejmuje się tej pracy zatroskane złą kondycją polskiego przemysłu obronnego. Zakup zagranicą samolotu F-35, systemów „Wisła” i „Narew” oraz „Himars” wiązać się będzie z przekazaniem wielkich kwot należności zagranicznym producentom i dlatego powinien być skompensowany możliwie wysokim offsetem, a zwłaszcza transferem najnowszych technologii dla naszego przemysłu i jego zaplecza badawczo-rozwojowego.
Spotkanie inaugurujące prace Zespołu eksperckiego Polskiego Lobby Przemysłowego w związku z offsetem towarzyszącym pozyskaniu F-35 odbędzie się w piątek 5 lipca 2019 r.
Przedstawiamy w załączeniu pierwszą i ostatnią stronę opracowania eksperckiego Polskiego Lobby Przemysłowego z czerwca 1996 roku pt. Wielozadaniowy samolot bojowy dla Wojsk Lotniczych RP. Szansa na modernizację gospodarki i rozwój ekonomiczny Polski. Opinia na temat sposobu wyboru oferty. Opracowanie powstało na długo przed zakupem samolotu F-16, którego pozyskaniu towarzyszył wielce niezadawalający offset i przekazane zostało najwyższym decydentom w Polsce.
Ostatnia strona ekspertyzy PLP z 1996 r. Pierwsza strona ekspertyzy PLP z czerwca 1996 r.