Sejm RP w 2020 roku ustanowił dzień 19 lutego Dniem Nauki Polskiej – świętem państwowym, aby docenić dokonania polskich naukowców, ich potrzebę odkrywania świata oraz rolę Nauki w kształtowaniu ewolucji społecznej w wymiarze edukacyjnym i obywatelskim. Tę datę wybrano z uwagi na szczególną okazję, jaką stanowią urodziny Mikołaja Kopernika, uznając wartość jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.
Przełomowe odkrycia takie jak polon i rad, teoria heliocentryczna, międzynarodowy język esperanto czy choćby projektor kinowy z małą przenośną kamerą dokonane zostały właśnie przez Polaków i na zawsze odmieniły naszą codzienność.
Inicjatywa Święta Nauki Polskiej w dużej mierze kładzie nacisk na niezmiernie istotną misję szkół wyższych w pielęgnowaniu polskiego dziedzictwa badawczego w środowisku studentów i naukowców oraz służy zachęcaniu do pójścia w ślady wybitnych polskich odkrywców i badaczy.
Współcześnie polscy naukowcy coraz częściej stają się autorami naukowych rewolucji, tworzą prestiżowe, interdyscyplinarne zespoły badawcze, a liczba zgłoszeń patentowych każdego roku wzrasta w porównaniu do lat poprzednich. Polscy naukowcy przywiązują również szczególną uwagę do etyki pracy, dlatego też wysoko „zawieszają poprzeczkę” swoim następcom.
Z okazji Dnia Nauki Polskiej pragniemy wyrazić uznanie dla dotychczasowych osiągnięć oraz działalności Pracowników naukowych oraz życzymy dużo zdrowia, satysfakcji i zadowolenia z przedsięwzięć podejmowanych na rzecz rozwoju wszelkich dziedzin nauki, niegasnącej ciekawości poznawczej oraz odwagi i siły do ciągłych poszukiwań, stawiania kolejnych pytań i wyjaśniania tego, co jeszcze nie zostało wyjaśnione.