11 listopada 1918 roku jest datą szczególną. Wtedy spełniły się marzenia pokoleń Polaków. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach Polska odzyskała niepodległość, powróciła na mapę świata. Naród mógł wreszcie sam stanowić o sobie.
11 listopada jako narodowe Święto Niepodległości skłania nas do refleksji nad patriotyzmem.
Patriotyzm to miłość Ojczyzny, bo Ojczyzna jest miejscem naszego pochodzenia. Każdy jest skądś. Powinna być także przez nas wybrana. Wybór Ojczyzny wyraża się w odpowiedzialności za Ojczyznę. Wyraża się przede wszystkim przez postawę służby i odpowiedzialności za los konkretnych ludzi. Wyraża się zatem w trosce o dobro wspólne.
Obchody Święta Niepodległości łączą Polaków mieszkających w kraju i za zagranicą. W Stanach Zjednoczonych, Polacy świętują w tym dniu Dzień Weteranów, a w Kanadzie Dzień Pamięci. Polacy rozsiani po całej Europie, w tym dniu łączą się myślami z ukochaną Ojczyzną, a ich ducha patriotyzmu podtrzymują solidne korzenie.
Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych biorą udział w uroczystych obchodach na terenie całej Polski.