Rada Krajowa Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej na posiedzeniu 20 stycznia 2020 ustanowiła rok 2020 Rokiem inżyniera Piotra Stanisława Drzewieckiego – współzałożyciela inżynierskiego ruchu stowarzyszeniowego oraz inicjatora budowy Domu Technika w Warszawie, pierwszego prezydenta Warszawy.
Przypominamy najważniejsze fakty z życia inżyniera Piotra Stanisława Drzewieckiego:
➡️Absolwent szkoły realnej w Warszawie oraz Wydziału Mechanicznego Petersburskiego Instytutu Technologicznego i Instytutu Inżynierów Cywilnych w Petersburgu. Studia ukończył w 1888 r. ze złotym medalem przyznanym za dyplomowy projekt młyna parowego.
➡️Współzałożyciel Stowarzyszenia Techników w Warszawie. W 1899 r. został jego prezesem.
➡️Właściciel licznych firm o zasięgu międzynarodowym.
➡️W 1889 r. zaczął pisać artykuły do „Przeglądu Technicznego”.
➡️Inicjator budowy Domu Technika w Warszawie, wzniesionego staraniem społeczności technicznej i oddanego do użytku w 1905 r.
➡️Niezwykle zaangażowany w pracę na rzecz stolicy, której był prezydentem w latach 1918-1921.
➡️W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., podczas obrony Warszawy, był zastępcą prezesa Rady Obrony Stolicy.
➡️Aresztowany przez Niemców w 1942 r. i więziony na Pawiaku, został przewieziony do Berlina, gdzie zmarł w więzieniu Moabit w 1943 r.
➡️Prochy Piotra Drzewieckiego zostały w 1949 r. sprowadzone do Polski i złożone w grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim.
Życiorys inż. Piotra Stanisława Drzewieckiego można byłoby rozdzielić na kilka osób, w tak wiele inicjatyw się angażował i tak wiele dokonał. Jest wzorem dla wszystkich, a szczególnie dla całej społeczności twórców techniki.
Nie ordery, nie zaszczyty, nie tytuły. Po prostu: inżynier, przedsiębiorca, były prezydent Warszawy – takie było życzenie Piotra Drzewieckiego w testamencie spisanym 18 czerwca 1943 r. w berlińskim więzieniu Spandau, aby w nekrologu nie wymieniać innych funkcji i odznaczeń. Zmarł 8 grudnia 1943 w Tegel. Jest światłym przykładem rzetelnej i uczciwej pracy, którą powinien reprezentować każdy inżynier.
Chcąc uczcić pamięć o inż. Drzewieckim, podjęto starania budowy pomnika, który stanie w Warszawie w Parku Mirowskim. Zachęcamy gorąco do wsparcia tej inicjatywy kupując cegiełkę (10, 20, 50, 100, 200, 500 zł) oraz przekazując informacje o naszych działaniach. Szczegóły na ten temat można otrzymać, kontaktując się z Panią Jagną Piwowarską (tel. 22 250 22 12).
📕Osobom, chcącym dowiedzieć się więcej o życiu tego niezwykłego inżyniera, polecamy książkę „Piotr Drzewiecki. Działacz społeczno-gospodarczy. Prezydent Warszawy 1918-1921” Elżbiety Wodzyńskiej, prawnuczki prezydenta.