Rzeczoznawca lub biegły sądowy jest odpowiedzialny za wydanie rzetelnej i obiektywnej opinii, która ma wpływ na wynik postępowania sądowego. W przypadku przygotowania błędnej lub nierzetelnej opinii pojawia się ryzyko pozwania przez strony postępowania lub pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie przed wszystkim można się uchronić, ale warto mieć świadomość, że istnieją skuteczne narzędzia, które minimalizują ryzyko zawodowe – np. obrona prawna w ubezpieczeniu PSRiBS dla członków stowarzyszenia
Ryzyko związane z pracą biegłego sądowego można podzielić na następujące kategorie:
– ryzyko prawne: biegły może zostać pozwany przez strony postępowania;
– ryzyko finansowe: biegły może ponieść koszty związane z pozwem cywilnym, w tym koszty obrony prawnej;
– ryzyko zawodowe: biegły może zostać narażony na stres i presję związaną z odpowiedzialnością za wydanie rzetelnej i obiektywnej opinii.
Wykonywanie czynności rzeczoznawcy zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie do wydania obiektywnej i rzetelnej opinii z pewnością minimalizują ryzyko w zawodzie biegłego sądowego.
Podważona opinia a odpowiedzialność biegłego
Opinia rzeczoznawcy może zostać podważona przez stronę postępowania, która jest niezadowolona z jej treści. Bywa, że jedna ze stron postępowania podnosi, że przygotowana przez biegłego opinia jest sprzeczna z innymi dowodami w sprawie. Wówczas opinia jest kwestionowana, a biegły może być poproszony o uzupełnienie lub zmianę ekspertyzy.
Jednak, gdy sporządzona opinia jest błędna lub nierzetelna i spowodowała straty, które przybierają formę roszczenia wobec biegłego sądowego, wówczas odszkodowanie i zadośćuczynienie można pokryć z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).
Czy warto wykupić ubezpieczenie obrony prawnej?
W większości przypadków roszczenie cywilne wymaga wszczęcia postępowania w sądzie.
Jednym z istotnych elementów polisy OC w programie dla PSIRBS jest ubezpieczenie obrony prawnej. Polisa jest przydatna wówczas, gdy poszkodowany wystąpi z roszczeniem, a ryzyko wystąpienia sporu sądowego staje się realne. Ubezpieczenie pomoże w pokryciu kosztów związanych z procesem, umożliwi skorzystanie z usług doświadczonego prawnika, który przygotuje rzeczoznawcę do procesu i będzie reprezentował go w sądzie.
Dlatego warto być przygotowanym na ewentualny pozew: biegły powinien wykupić ubezpieczenie OC, które może pokryć koszty pomocy prawnej oraz te związane z pozwem.
Obrona prawna w ubezpieczeniu biegłych z PSRiBS
Program przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych oraz PZU zawiera w sobie koszty obrony prawnej, która jest skutecznym narzędziem w przypadku postępowania odszkodowawczego lub karnego.
Suma przewidziana na obronę prawną równa się 10 proc. sumy OC biegłego sądowego. Zatem najniższy pakiet przewiduje obronę prawną do sumy 10 tys. zł, zaś najwyższy 200 tys. zł.
W granicach tej sumy PZU zobowiązane jest do zwrotu kosztów obrony przed roszczeniem
poszkodowanego oraz obrony w postępowaniu karnym. Ubezpieczenie obrony prawnej przewiduje też pokrycie koszty postępowań sądowych, w tym mediacji lub postępowania pojednawczego oraz kosztów opłat administracyjnych.
Ważnym elementem ubezpieczenia jest pokrycie kosztów wynagrodzenia ekspertów powołanych w celu ustalenia okoliczności, przyczyn lub rozmiaru szkody (przez biegłego lub poszkodowanego) w uzgodnieniu z PZU.
Warunkiem korzystania z ubezpieczenia obrony prawnej jest działanie w porozumieniu z ubezpieczycielem i za jego wiedzą i zgodą. Co więcej ubezpieczyciel pokryje powyższe koszty nawet wówczas, gdy były bezskuteczne, ale były podejmowane w celu zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów.
Obrona prawna w cenie OC
Ubezpieczenie obrony prawnej jest integralną częścią ubezpieczenia OC biegłego, więc nie ma potrzeby rozszerzania ochrony czy opłacenia dodatkowej składki. By mieć ochronę w tym zakresie wystarczy wybrać odpowiednią sumę podczas składania wniosku przez internet.
W efekcie obrona prawna jest zawarta w cenie ubezpieczenia OC. Każdy członek PSRiBS, który wykupił ubezpieczenie w programie stowarzyszenia ma aktywną ochronę w zakresie obrony prawnej.
Więcej informacji na stronie: https://psribs.pl/ubezpieczenie-bieglych/
W razie pytań i wątpliwości do dyspozycji są konsultanci firmy iExpert, odpowiedzialni za obsługę programu.
Iwona Pawelec
tel. kom. 533 977 154
iwona.pawelec@iexpert.pl
www.iexpert.pl
iExpert.pl SA