Trwa 28. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” 2023/2024, które Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sadowych obejmuje swoim Patronatem.
26 stycznia 2024 r., w ramach prac Kapituły Konkursu, odbyło się X Seminarium pt. „Rewitalizacja – pamięć i nowoczesność z uwzględnieniem projektowania uniwersalnego”, w którym wziął udział pełniący obowiązki w jury Konkursu Pan dr hab. inż. Jerzy Obolewicz, prof. IBOA, Przewodniczący Komisji ds. Odznaczeń i Konkursów PSRiBS, ekspert i praktyk budownictwa i architektury. W trakcie seminarium odbyły się prelekcje, które wygłosili prof. Barbara Rymsza, prof. Janusz Rymsza – Instytut Badawczy Dróg i Mostów – „O moście im. Ks. J. Poniatowskiego w Warszawie”, prof. Maciej Trojan – Instytut Psychologii UMK Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Miasta jako ekosystem-architektura i natura”, prof. Maciej Dutkiewicz, mgr. inż. arch. Joanna Chróśniak – Politechnika Bydgoska – „Zastosowanie betonu w obiektach zabytkowych”. Obrady Kapituły uzupełniła wizyta w obiekcie uczestniczącym w Konkursie w roku 2001, jedynego w Polsce teatru rewiowego „Teatr Sabat” przy ul. Foksal 16 w Warszawie.
W programie spotkania Kapituły było także zwiedzania Hotelu Verte, który znajduje się w Pałacu Branickich i Szaniawskich – Laureata 27. edycji Konkursu. W samym sercu Warszawy, na Starówce, zlokalizowane są dwa sąsiadujące ze sobą pałace – Szaniawskich oraz Branickich. Oba powstały na początku XVIII w. Od tego czasu budynki wielokrotnie zmieniały swych właścicieli, przechodziły gruntowne przebudowy i zmieniały swe przeznaczenie. Ich burzliwy los przerwała II Wojna Światowa, w trakcie której całe miasto zostało doszczętnie zniszczone. Powstająca z gruzów stolica została odbudowana w latach 50. XX w., a wraz z nią historyczne pałace, przez wieki tworzące tę naturalną tkankę miejską. Aby jak najlepiej je odwzorować, architekci inspirację czerpali z dzieł Bernardo Bellotto, portrecisty Warszawy, powszechnie znanego jako Canaletto. To dzięki niemu dziś możemy podziwiać Starówkę, która architekturą nawiązuje do tych minionych czasów. Po 8 latach uzgodnień, projektowania i rewitalizacji, pałace Szaniawskich i Branickich ponownie zostały otwarte dla mieszkańców miasta oraz przyjezdnych gości. Generalnym wykonawcą rewitalizacji jest firma Budizol, która dzięki projektowi dr inż. arch. Marka Sietnickiego z SAS Studio przywróciła świetność dawnym przestrzeniom pałacu a Ewa Breymeyer-Darska i Rafał Darski aranżując wnętrza hotelowe połączyli styl dawnej Warszawy z nowoczesnym twistem. Projekt pod wieloma względami był wymagający. Dużym wyzwaniem okazały się liczne i szeroko zakrojone prace związane ze wzmocnieniem całej konstrukcji, co wymagało m.in. częściowej wymiany stropów, wzmocnienia ścian elewacyjnych, wymiany dachu oraz przeprowadzenia prac izolacyjnych. Zrewitalizowany obiekt słusznie został laureatem Konkursu.
„Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Jest to jeden z elementów, który wyróżnia ten konkurs na tle innych tego rodzaju wydarzeń, które zwykle są adresowane tylko do jednej z grup, np. do inwestorów lub projektantów.