„SZTANDAR to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową.” Stefan Kardynał Wyszyński
Dzień 14 lutego 2021 roku niewątpliwie zapisał się w pamięci naszej społeczności jako jeden z najważniejszych. To właśnie tego dnia Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Prezes Sądu Okręgowego Warszawa Praga Pan Paweł Iwaniuk wręczył Akt nadania Sztandaru Polskiemu Stowarzyszeniu Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych na ręce Prezesa PSRiBS Adama Baryłki. W kościele pw. Ducha Świętego w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Jareckiego, podczas której Sztandar Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych został poświęcony. Na zakończenie Mszy św. poczet sztandarowy przeszedł do kaplicy, gdzie Prezes PSRiBS Adam Baryłka odczytał akt zawierzenia Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych Matce Boskiej Częstochowskiej.
Radość tego wydarzenia dzielili z nami znakomici Goście: prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński – Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, dr inż. Radosław Sekunda – Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego PZITB, mgr Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, mgr inż. Andrzej Barski – Członek Głównej Komisji Rewizyjnej FSNT NOT, Prezes Warszawskiego Domu Technika mgr inż. Jerzy Rożek jak również przedstawiciele administracji publicznej Pani Małgorzata Grzegorzewska – Radna Dzielnicy Praga Północ, Pani Beata Szczypkowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Pomnika Zwycięstwa 1920 roku, Pan Wojciech Matyjasiak – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Pani Ewa Kacprzak-Szymańska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota, Pan Sławomir Antonik – Prezes SM „Bródno”. Obecni byli również Prezes Podlaskiego Oddziału PSRiBS mgr inż. Dariusz Tomaszewicz, przedstawiciele uczelni wyższych oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych, Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych, a Mszę św. koncelebrował kapelan PSRiBS ks. Paweł Olejarz. Uroczystość odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z covid-19.
Misją Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych jest służba polskiemu społeczeństwu oraz budowanie etycznego wizerunku pracy rzeczoznawców i biegłych sądowych. Nadanie Sztandaru naszemu Stowarzyszeniu jest symbolem uczciwości, odpowiedzialności i patriotyzmu oraz napełni nasze środowisko dumą i honorem. Waga tego symbolu sprawiła, że uroczystość miała podniosły charakter, a dla społeczności naszego Stowarzyszenia i całego środowiska naukowo-technicznego była dniem szczególnym.
Serdeczne podziękowania składamy Fundatorom, dzięki którym mogliśmy sfinalizować wykonanie Sztandaru oraz wszystkim, którzy przesłali nam życzenia i gratulacje drogą listowną, mailami, smsami, telefonicznie i osobiście.
Gratulacje
Charakterystyka Sztandaru Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych
Sztandar Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych w kształcie kwadratu o wymiarach 100 x 100 cm wykonany jest z jedwabnego rypsu przytwierdzonego do drewnianego drzewca w jasnym kolorze i zwieńczonego grotem w formie orła w złotej koronie. Boki Sztandaru obszyte są frędzlami koloru złotego.
Lewa strona płatu jest w barwie morskiej, zgodnie z kolorystyką wizerunkową Stowarzyszenia. Centralnie widnieje symbol PSRiBS: biało-czerwona tarcza z czarnym konturem, na której znajdują się czarne skrzydła husarskie, od których do środka tarczy wiodą kontury uchylonych drzwi. Kolory w układzie pionowym to biały po lewej połowie tarczy, a czerwony po prawej stronie tarczy. W dole tarczy na czarnym prostokątnym tle znajduje się napis białymi literami: PSRiBS. Wokół znaku złotymi listerami od lewej do prawej strony znajduje się napis: Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych. Pod niedomkniętą linią nazwy, poziomo widnieje napis „Rok zał. 2017”.
Prawa strona płatu jest w kolorze biało-czerwonym w układzie poziomym z centralnie umieszczonym w czerwonej tarczy godłem Rzeczypospolitej Polskiej – orzeł biały ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi. Na białym tle złotymi literami napis „Rzeczpospolita”, na czerwonym tle napis „Polska”.