W dniu 9 lutego 2023 r. odbyła się jubileuszowa V edycja Międzynarodowej Konferencji naukowo-technicznej „Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych” (PIBOA), którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych oraz Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii razem z Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, Instytutem Techniki Budowlanej, Instytutem Naukowym Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych oraz Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej.
Konferencja została objęta Patronatem Honorowym przez 15 wyższych uczelni w Polsce. Komitet Naukowy skupił wybitnych profesorów międzynarodowych uczelni wyższych i instytutów naukowych.
„Bezpieczeństwo w budownictwie wymusza mądrą symbiozę nowych technologii, wymagań ochrony środowiska oraz spuścizny architektonicznej poprzednich pokoleń” powiedział p. Piotr Uściński – Wiceminister Rozwoju i Technologii otwierając konferencję i witając zgromadzonych przedstawicieli urzędów państwowych i samorządowych, służb mundurowych, uczelni technicznych, instytucji naukowych, stowarzyszeń naukowo-technicznych, firm i organizacji oraz wolnych słuchaczy. „Tragedia jakiej jesteśmy świadkami w Turcji pokazuje jak ważne są kwestie bezpieczeństwa w budownictwie” – dodał wiceminister. Przedmiotem Konferencji były teoretyczne i praktyczne problemy inżynierii bezpieczeństwa w zakresie technicznym, ekonomicznym, prawnym i organizacyjnym występujące w procesach projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów antropogenicznych umożliwiających realizację różnorodnych potrzeb człowieka.
Wykład inauguracyjny nt. „Cyfryzacja procesu budowlanego” wygłosiła p. Dorota Cabańska – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego omawiając najważniejsze aktualne zmiany i usługi oferowane obywatelom w ramach platformy e-Budownictwo oraz przedstawiła najważniejsze założenia i funkcje Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB. Zaprezentowała również nowe działania w procesie cyfryzacji, planowane do realizacji w najbliższym czasie.
Obrady konferencyjne toczyły się w trzech sesjach tematycznych: o bezpieczeństwie konstrukcji i materiałów budowlanych, prowadzoną przez p. dr inż. Roberta Geryło, o bezpieczeństwie procesów budowlanych prowadzoną przez p. dr hab. inż. arch. Adama Baryłkę, prof. WAT oraz o bezpieczeństwie pożarowym prowadzoną przez p. dr hab. inż. Wiolettę Rogula-Kozłowską, prof. SGSP.
W trakcie przerw było wiele okazji do wymiany doświadczeń, dyskusji, nawiązywania nowych kontaktów oraz podejmowania kolejnych wspólnych wyzwań na przyszłość. Konferencja zyskuje coraz większe zainteresowanie instytucji państwowych i środowisk inżynieryjnych.
W Konferencji wzięło udział ok. 200 osób! Cieszy nas zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa inżynierii obiektów antropogenicznych, które rośnie wraz z rozwojem technologii i świadomości inżynierskiej, co daje także nadzieję na kolejne interesujące edycje. Konferencja osiągnęła zamierzone cele przedstawiając: praktyczne aspekty teorii inżynierii bezpieczeństwa obiektów, stosowane metody projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów uwzględniające wymagania bezpieczeństwa, kierunki rozwoju technologii tworzenia bezpiecznych obiektów, metody technicznej diagnostyki bezpieczeństwa obiektów stosowanych w procesie ich projektowania, wykonawstwa i eksploatacji, zagadnienia bezpieczeństwa obiektów w przepisach prawa oraz potrzeby i kierunki ich nowelizacji oraz ekonomiczne aspekty inżynierii bezpieczeństwa obiektów antropogenicznych. Dziękujemy za wszystkie podziękowania i gratulacje, które wpłynęły do nas drogą pocztową, elektroniczną i osobiście.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie dziękujemy Współorganizatorom, Gościom oraz wszystkim Uczestnikom za udział w V Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej PROBLEMY INŻYNIERII BEZPIECZEŃSTWA OBIEKTÓW ANTROPOGENICZNYCH 2023 !
Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z materiałami z Konferencji (do pobrania).
MATERIAŁY